Kolumbie – Luz Marina Arias – washed (250 g)

Komplexní káva pražená speciálně k přípravě v automatickém espresso kávovaru. V chuti můžete očekávat pražené lískové oříšky, rumové pralinky a smetanu. Velikost balíčku: 250 g.

 

Země: Kolumbie

Oblast: Rondón, Boyacá

Farma: La Hacienda, Pomorroso

Odrůda: castillo

Metoda zpracování: washed

Nadmořská výška: 1 650 až 1 700 m n. m.

Velikost farmy: 0,5 až 1 ha

Importér: Chicas Industry

Skladem
349 Kč 139,60 Kč / 100 g

O KÁVĚ

Castillo – washed (LOT CO-23-029)

Tento lot byl sklizen v prosinci 2022 a lednu 2023. Je ze dvou malých plantáží La Hacienda a Pomorroso.

Při zpracování byla použita promytá metoda s dvojitou fermentací. Po sklizení byly zralé třešně fermentovány 24 hodin ponořené ve vodě. Poté byly odstraněny tzv. „flotes“ – plovoucí nekvalitní třešně. Následovalo odstranění slupky a části dužiny a další fermentace po dobu 24 hodin, která probíhala v uzavřených černých plastových pytlích. Poté byla káva promyta a sušena v tradiční sušárně zvané marquesina. Jedná se o plastem krytou konstrukci, ve které se nacházejí vyvýšená sušicí síta, tzv. africké postele.

 

O FARMÁŘCE

Co o farmářce říkají Tereza a Karolína z Chicas Industry?

„Už druhým rokem máme tu čest představit kávu od našich přátel z vesnice Rondón. Letos poprvé od paní Luz Mariny Arias, na kterou jsme se moc těšily a která je součástí našeho projektu mujeres. U Luz jsme opakovaně strávily několik dní, pomáhaly jí na farmě, fotily a užívaly si venkova.

S rodinou jsme velmi často ve spojení, zejména skrze jejich syna Edisona, který oba rodiče před pár lety přivedl k výběrové kávě. Spolu s ním pracujeme na zlepšování procesů a na nových experimentech s honey a naturální metodou. Abychom je v jejich snažení podpořily, zakoupily jsme jim vlhkoměr, velmi podstatný nástroj pro měření vlhkosti schnoucí kávy. Vzhledem k tomu, že teď veškeré jejich investice a půjčené peníze jdou na výstavbu zpracovatelské stanice, skladu a coffee labu, tak jsme jim mohly pomoci zatím aspoň takto. Do budoucna bychom jim v Chicas rády pomohly se zlepšením infrastruktury pro sušení kávy. Máme v plánu instalaci lepších markýz doplněných o odtah vlhkosti, který bude napájený solární energií.“

 

O FARMĚ

Luz Marina Arias společně se svým manželem Nemecio Bordou a synem Edisonem Bordou hospodaří na 4 „farmách“, respektive pozemcích, které jsou od sebe vzdálené 5 až 10 minut. Základ tvoří farma El Volcán, o kterou se stará pan Nemecio. Káva je zde vysázena v nadmořské výšce 1 750 m n. m. na rozloze zhruba 1 ha. V současnosti má rodina v plánu plantáž El Volcán renovovat, vysadit jednoodrůdové loty a zachovat některé z původních odrůd.

Další plantáží je La Hacienda, o kterou se stará paní Luz Marina. Tuto zhruba 1 ha plantáž koupili poměrně nedávno a také ji v brzké době čeká obnova. Plantáž se nachází v nadmořské výšce 1 620 m n. m. V tuto chvíli rodina investuje do rozvoje infrastruktury a buduje zde malou zpracovatelskou stanici, sklad a coffee lab pro potřeby všech 4 plantáží.

Poslední dva pozemky nemají dohromady rozlohu ani 2 ha a jsou od sebe a od původních plantáží vzdálené asi 10 minut. Na těchto pozemcích by v budoucnu měli růst odrůdy laurina, geisha, mokka a wush wush.

Zajímavostí je, že vesnice Rondón, v jejíž jurisdikci se plantáže nachází, má díky hydrometeorologickým podmínkám sklizeň jen jednou ročně (narozdíl od většiny Kolumbie).

 

POVINNÉ ÚDAJE

Pražená zrnková káva, 100% arabika. Skladujte na suchém a tmavém místě v pečlivě uzavřeném původním obalu nebo v uzavřené nádobě. Výrobce: Mgr. Miroslav Meňhert, Oldřichova 620/34, 128 00 Praha, Česká republika, IČO: 05221030.

Zpět do obchodu